Kto tworzy produkty dla NAMANA oraz czym jest rzemiosło dla Malgaszy?

Kto tworzy produkty dla NAMANA oraz czym jest rzemiosło dla Malgaszy?

Czas czytania: 3 minuty.

⚪ Rola rękodzieła na Madagaskarze.
🔴 Jak Malgasze wykorzystują naturalne surowce w życiu codziennym?
🟢 Kto tworzy produkty dla NAMANA?

⚪ Rękodzieło odgrywa bardzo dużą rolę w malgaskiej kulturze (tradycyjne stroje, szale, kapelusze) i w życiu codziennym mieszkańców (stanowi źródło dochodu oraz wykorzystuje się je do użytku domowego).

Malgaska sztuka tradycyjna opiera się na kreatywnym wykorzystaniu lokalnych i naturalnych surowców. Elementem tradycyjnego stroju jest lamba. Lamba to chusta wiązana na ciele, noszona przez kobiety oraz mężczyzn tradycyjnie tkana z jedwabiu, choć dziś częściej spotykana jest lamba bawełniana.

🔴 Malgasze wykorzystują rogi zebu (bydła) do tworzenia biżuterii (kolczyków, bransolet), a skórę do wyrobów galanteryjnych (torby, paski).

Mieszkańcy Czerwonej Wyspy do perfekcji opanowali tkanie i zaplatanie rafii oraz innych lokalnie występujących roślinnych materiałów jak np. sizal lub bambus. Wykorzystują te surowce do tworzenia praktycznych przedmiotów takich jak maty, kosze, torby i kapelusze.

  • Tkane maty wykorzystuje się powszechnie w domostwach na podłogach, łóżkach, podczas suszenia ryżu lub nawet do owijania kości zmarłych podczas obrzędów Famadihany.
  • Kosze wykorzystywane są w codziennych pracach, a także do transportowania owoców lub warzyw.
  • Bambus najczęściej służy do budowy domów oraz mebli, ponieważ jest bardzo wytrzymały.

Sztuka rzemiosła to również ważne źródło dochodu Malgaszy. Mieszkańcy Czerwonej Wyspy handlują rękodziełem zarówno lokalnie, przedmiotami codziennego użytku, ale również wyselekcjonowanymi przedmiotami typowymi dla turystów, takimi jak drewniane magnesy, rzeźby, torebki, fartuchy czy portfele z napisem “Madagascar”.

To właśnie na lokalnym targu po raz pierwszy ujrzeliśmy jak zdolnymi i niesamowitymi artystami są Malgasze. Poznaliśmy wiele kobiet, które zawodowo zajmują się tworzeniem praktycznych przedmiotów z naturalnych surowców występujących lokalnie.

malgaskie-rękodzieło-namana

🟢 Postanowiliśmy zaryzykować i jako pierwsi sprowadzić do Polski kontener z malgaskim rękodziełem. Nawiązaliśmy wiele kontaktów z lokalnymi artystkami. Każda kobieta, którą poznaliśmy ma indywidualną profesję. Jedna Pani szydełkuje okrągłe boho torebki, inna plecie naturalne kosze, kolejna Pani zajmuje się wytworzeniem podkładek na stół. Poznaliśmy rodzinę, która stworzyła dla nas ozdobne ramy na lustra w stylu boho, a jeszcze inna rodzina tworzy nasze bambusowe lampy. Właściwie to niemal każdy produkty stworzyła inna osoba i to jest niesamowite. Madame Hanitra prowadzi swój mały biznes, w którym zatrudnia kilkoro mężczyzn, którzy tworzą piękne meble bambusowe pod jej czujnym okiem, te które znajdziecie w naszym sklepie zostały stworzone specjalnie na nasze zamówienie. Nie zatrudniamy wielkiej firmy, nasze produkty nie wychodzą spod maszyn fabryki, lecz skupiamy się na małych, indywidulanych artystach, którzy ręcznie tworzą wyjątkowe przedmioty.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.