Rafia - co to takiego?

Rafia - co to takiego?

Rafia, a dokładnie Palma iglasta, jest rodzajem roślin z rodziny arekowatych. Występuje głównie w Afryce, na Madagaskarze oraz w niektórych regionach Ameryki Południowej i Środkowej. Palmy rafii charakteryzują się niską kłodziną i bardzo długimi liśćmi, które mogą osiągać do 20 metrów długości i 3 metry szerokości, co czyni je największymi liśćmi w świecie roślin.

W kontekście uprawy, palmy rafii nie są intensywnie uprawiane w sposób rolniczy. Wiele z nich rośnie dziko, chociaż są również hodowane na plantacjach. Rafia jest ważnym surowcem w wielu społecznościach, m.in. w Afryce Zachodniej oraz na Filipinach, w Demokratycznej Republice Konga, Kamerunie, Nigerii, a także wśród innych narodów Afryki Zachodniej.

Pozyskiwanie rafii odbywa się poprzez nacięcie liści, z których uzyskuje się włókna. Te włókna są szeroko wykorzystywane w różnych branżach, m.in. w produkcji lin, tekstyliów oraz we florystyce. Dodatkowo, z nacięć liści uzyskuje się także sok bogaty w cukry, który wykorzystywany jest do produkcji wina palmowego i innych mocniejszych alkoholi. 

Malgasze wykorzystują rafię w znacznej części do tworzenia rękodzieła, produktów użytku codziennego m.in. maty, kosze oraz akcesoriów takich jak torebki, kosmetyczki i produktów ozdobnych (kolorowe figurki najbardziej popularnych zwierząt Madagaskaru - lemury, kameleony itp.)

Podsumowując, rafia jako naturalny surowiec jest niezwykle wszechstronna, wytrzymała i ekologiczna, znajdując zastosowanie w wielu różnych dziedzinach życia codziennego i przemysłu. Jeśli szukasz ekologicznych rozwiązań do swojego domu lub szukasz naturalnych wakacyjnych koszy plażowych odwiedź nasz sklep. W naszej ofercie mamy wyłącznie produkty z Madagaskar, tworzone przez miejscowe Kobiety z surowców występujących na wyspie. 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.