Czerwona Wyspa, czyli Madagaskar.

Czerwona Wyspa, czyli Madagaskar.

Czerwona Wyspa, czyli Madagaskar.

  • Madagaskar to państwo wyspiarskie, leżące u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki na Oceanie Indyjskim.
  • To 4 największa wyspa na świecie. Jest prawie dwa razy większa od Polski! (Madagaskar 587 041 km² : Polska 322 575 km²)
  • Liczba ludności wynosi około 28,92 mln (dane Banku Światowego 2021)
  • Mieszkańcy Madagaskaru to Malgasze.
  • Językiem urzędowym jest: malgaski i francuski
  • Waluta to: ariary (MGA) (1 PLN~1078 MGA (23/10/23))

Wyspa Madagaskar, dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu geograficznemu jest niepowtarzalna i nadzwyczajna.

Natura:

Madagaskar bez wątpienia wyróżnia się ekosystemem. Większość przyrody to gatunki endemiczne. Jak podaje WWF 95% gadów, 92% ssaków i 89% roślin występujących na Madagaskarze nie występuje nigdzie indziej na Ziemi!

lemur-madagaskar-namana

Większość ludzi kojarzy Madagaskar z lemurami i baobabami. I słusznie, ponieważ na wyspie występuje 30 gatunków lemurów i 7 gatunków baobabu! Madagaskar słynie również z licznych, niespotykanych w innych zakątkach świata, kameleonów, a jedynym drapieżnikiem żyjącym na Madagaskarze jest fossa madagaskarska. Na zdjęciu niżej widać zebu - bydło karłowate - bardzo szanowane zwierzę na Madagaskarze

zebu-krowa-madagaskar-zwierze-namana

W naszym sklepie również możesz znaleźć lemura Juliana, Morisa oraz Morta, kameleona Melmana i Baobab Gloria! Całkowity dochód ze sprzedaży m.in. ozdobnych figurek lemura, kameleona i baobabu zostanie przekazany na wsparcie edukacji Dzieci z Madagaskaru. Więcej informacji tutaj.

Kultura:

Madagaskar jest również wyjątkowy pod względem kulturowym. Malgasze to potomkowie osadników z Borneo i Afryki Wschodniej. W kulturze jest również zauważalny wpływ osadników arabskich, indyjskich, brytyjskich, francuskich oraz chińskich.

kobieta-madagaskar-namana

Według oficjalnych raportów ADRA (2020) 58,1% ludności wyznaje chrześcijaństwo, 39,2% tradycyjne wierzenia afrykańskie, a 2,1% ludności wyznaje islam. Mimo to, wierzenia tradycyjne są wciąż integralną częścią życia mieszkańców, których głównym założeniem jest podkreślenie więzi między żywymi a zmarłymi. Kult przodków, budowanie masywnych grobowców oraz wiara, że życie zaczyna się po śmierci. Najważniejszym świętem ku czci zmarłych przodków jest Famadihana, czyli obrzęd odbywający się co 7 lat, polegający na owinięciu kości zmarłego w nowe szaty lub przeniesieniu kości do grobowca, w przypadku, gdy nie został w nim pochowany.

Grób rodzinny na Madagaskarze

W malgaskiej kulturze istnieje wiele fady, czyli zakazów. Przykładowy fady: kobieta nie może zabijać kur, ponieważ będzie bezpłodna, małżonkowie nie mogą siadać na meblach bambusowych, ponieważ grozi to rozwodem. To tylko dwa przykłady powszechnego fady, co możemy utożsamić ze znanymi nam przesądami lub zabobonami. Istnieją jednak również fady, których konsekwencje są dużo znacznie poważniejsze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Madagaskarze, kulturze i ludziach tej pięknej Wyspy zapraszamy na nasz Instagram: @namana.madagascar

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.